Nem minden családban van olyan, akinek a barkácsolás a hobbija, aki mindent tud a szerszámokról és használja is őket. Ha nincs olyan, aki megtanítaná nekünk, hogyan kell használni az egyszerűbb és bonyolultabb barkács eszközöket, akkor nincs könnyű dolgunk, de megugorható a feladat.
A kezdetek
Magad uram, ha szolgád nincsen – tartja a mondás. Előbb-utóbb mindenki életében eljön egy olyan pillanat, amikor valamit saját kezűleg kell megjavítania, megszerelnie esetleg felújítania. Lehet, hogy csak egy képet kell felrakni a falra, de akkor sem mindegy, hogy egy szöget beleütünk a falba és esetleg egyszer csak leszakad a képkeret vagy csavaros rögzítést választunk és megfelelő tiplit használunk hozzá, esetleg képakasztó sínt kell felszerelnünk. Megannyi átgondolandó kérdés és lehetőség.

Muszáj tehát némi rutinra szert tenni a barkácsolásban, azért, hogy a bútorszerelés és/vagy készítés a lehetőségeinkhez képest a legjobb legyen. Ezért érdemes a legalapvetőbb barkács eszközöket, szerszámokat beszerezni, ami nélkülözhetetlen egy háztartásban.
Alaprajz és felmérés
Ha nem sikerült szakembert találnunk, aki személyre szabottan készítene bútort otthonunkba, nem kell kétségbe esni! Egyrészt a svéd bútorbolt jelenthet megoldást, de nem biztos, hogy tökéletesen illeszkedni fog a méretek miatt a házunk, lakásunk adott szobájába.
Ezért a legelső lépés, hogy legyen egy méretpontos alaprajzunk. Ha ilyen nincs, akkor legalább az adott helyiségnek mérjük le pontosan az összes méretét. Ehhez használhatunk klasszikus mérőszalagot, de a lézeres mérés is jó és pontos megoldás. Ne felejtsük el, hogy a régi házakban és lakásokban, de sajnos az újakban sem biztos, hogy egyenesek a falak, ezt érdemes mindig ellenőrizni, illetve azt is, hogy egy derékszög valóban derékszög-e. Emiatt a vízmérték is jó barátunk lesz, már az kezdetekkor is.

Létezik olyan, hogy asztalos derékszög és professzionális szögmérő és lejtésmérő. Ha a bútortervezésnél kifejezetten fontos, hogy milyen szöget kell bezárjanak az elemek, vagy a polcokat egymáshoz képest hogyan kell felszerelni, akkor mindkettő igazán a hasznunkra lehet.
A bútortervezés lépései
A bútortervezés és kivitelezés, azaz az összeszerelés,két különböző dolog, de mindkettő tanulható. Felméréssel kezdődik a munka, ami nemcsak a helyiség méreteit jelenti.
Attól függően, hogy mi a megtervezendő bútor funkciója, mérjük meg, hogy jelenleg mennyi olyan holmink van, amit abban szeretnénk tárolni: konyhabútorba konyhai holmik, edények. A gardróbba a ruhák, cipők, táskák. A tárolóba ugyanígy mindent. Tudjuk, hogy miből hány köbméternyi cuccunk van. Ez segít látni azt, hogy mekkora legyen minimálisan a bútor magassága, szélessége és mélysége. Ezután már jöhetnek az ötletek, hogyan nézzen ki és miből készüljön.
A bútortervezés precíz munka, sok benne a hibalehetőség. Mindig készítsünk tervrajzot, milliméter pontosan, ami alapján leadjuk a rendelést a lapszabászatban.
A szerszámok
Ha elkészültek a faanyagok, akkor néhány kéziszerszámra és asztalos szerszámra is szükségünk lesz, ha egyedül állítjuk és szereljük össze a bútort. Fúró és csavarbehajtó mindenképp kelleni fog. Ha natúr vagy kezeletlen fával dolgozunk, akkor kellhet még dekopírfűrész, excenteres és szalagcsiszoló, rezgőcsiszoló, sarokcsiszoló is, ezek mind elektromos kéziszerszámok.

A szerszámokon kívül sok egyéb „apróság” is kelleni fog a szereléshez. Egy stabil állványtól kezdve a szögeken, tipliken át a bútorgombokig. A szekrényajtók rögzítéséhez különböző szerelvények, sínszerkezetek.
Mindenképpen jó, ha sok ötletet gyűjtünk és azok alapján tervezzük meg a saját bútorunkat, hogy a lehető legpraktikusabban használjuk ki a rendelkezésünkre álló helyet. Érdemes az internetet is kutatni új szerszámok és technikák miatt, valamint mindig kérjünk be mindig több helyről is árajánlatot, mielőtt igent mondunk egy gyártóra, lapszabászatra.