Kevés varázslatosabb téli pillanat van annál, mint amikor a kinti, tompa csöndben nagy pelyhekben hull a hó, bent pedig ropog a tűz a kandallóban vagy ellazít a kályha melege. Összehozza a családot és lelassítja az időt: élvezd te is a fűtésnek ezt a nosztalgikus módját! Segítünk, hogyan válaszd ki!
Hiábavalók a romantikus elképzelések, ha kandallód vagy kályhád nem felel meg az otthonod paramétereinek. Éppen ezért mielőtt nézelődni kezdesz, alaposan gondold át a házad adottságait, hogy ne csak esztétikus, hanem takarékos és minden más szempontból megfelelő darabra essen a választásod.
- Hová helyezd a kandallót, a kályhát?
Helyválasztásnál fontos azzal is számolni, hogy minél közelebb legyen a kémény. Azzal is, hogy a kandalló olykor felmelegedhet, tehát gyúlékony anyagból készült bútor vagy más tárgy ne kerüljön 3 méternél közelebb a kandallóhoz, kályhához. A megfelelő darab kiválasztásához nagyon fontos adat a fűthető légtér. Ez azt jelenti, hogy a kijelölt kandalló mekkora tér befűtésére alkalmas. Azzal is számolni kell, hogy a kandalló, a kályha ne olyan helyiségbe kerüljön, amelyből ugyan több tér nyílik, de rendszerint mindegyik ajtó zárva van. Így ugyanis a meleg levegő nem fogja felmelegíteni a többi teret, még a legvékonyabb ajtók esetében sem.
Ne felejtsd, hogy a fűtéshez mindig szükséges a megfelelő légáramlás és általában a levegőutánpótlás jelenti az egyik legnagyobb problémát. Ez fokozottan aggályos, ha a konyha, az étkező és nappali egy légtérben van a kandallóval, mert például a páraelszívó berendezések a gátolják a kémény munkáját. Ugyanilyen a központi porszívó, a ventilátoros mellékhelyiség-szellőztetés, valamint a központi szellőztető berendezés is. Ha ezek közül bármelyik működik a lakásban, a legcélszerűbb olyan kandallót választani, amely teljesen zárt a lakás felé. Ez persze nem érvényes az elektromos kandallók esetén.
- Tudd, hogy milyen gyakran használnád!
Fontos, hogy tudd, mikor, milyen gyakran használnád a kandallót, a kályhát. Ugyanis ha csak alkalmanként fűtesz be, megalapozva téli időben a hívogatóan otthonos hangulatot, akkor nem szükséges extra gazdaságos, így a vételár szempontjából jóval magasabb készülékbe invesztálnod. Ha azonban napi szinten több órás használatra választasz készüléket, akkor bizony nem szabad kompromisszumot kötnöd, érdemes műszakilag profi kandallót, kályhát választanod.
- Milyen teljesítményre képes a kandalló vagy a kályha?
A fatüzelésű készülékek teljesítményét az égéstér (mennyi fát tudsz belehelyezni) és a levegőellátó rendszer kialakítása (egységnyi fa mennyi idő alatt ég el) határozza meg. Ez adja a névleges teljesítményt, amelyet a gyártók fel is tüntetnek a készülékeken. Ez azonban nem méri a kandalló, a kályha minőségét, korszerűségét. Erre, vagyis a készülék kifinomultságára az ún. szabályos teljesítmény (-tól -ig kW érték) ad választ. Minél nagyobb a két érték közötti különbség, a kandalló, a kályha annál jobban szabályozható, testreszabható az igényeid szerint.
- Nézd meg közelebbről a készüléket!
Ne csak nézd meg közelről, hanem tedd ki fizikai hatásoknak is! Támaszkodj rá, nyisd ki, csukd be a készülék ajtaját. Fontos, hogy az ajtószerkezet rugózik, vetemedik, nem megfelelő. Figyelj rá, hogy hallasz-e fémes csattanást a záráskor! Ha igen, az nem megfelelő tömítést jelent. Nézz bele az égéstérbe, és keress valamit, ami bent tartja a meleget a kandallóban! Ha semmit nem találsz, az nem jó. Járj utána, hogy bélelt-e az égéstér, ez ugyanis támogatja a tiszta működést, a füstgáz-újrahasznosítást.
Ne hagyd figyelmen kívül a hamuzást se! Klasszikus megoldás a hamuzó fiók, amelynek ideális űrtartalma 5-6 liter. Találkozhatsz belülről kivehető hamuzó edénnyel is, de az jóval kevésbé kényelmes.
Ezek természetesen csak a laikus által is jól megfigyelhető szempontok. Nagyon fontos, hogy a kandalló, a kályha beüzemelését csak és kizárólag megbízható szakemberre bízd, aki köteles kivitelezői nyilatkozattal igazolni a beüzemelést. Ezt mindenképp fogadd meg tanácsként, különben súlyos százezreket dobhatsz ki az ablakon, az egészségügyi veszélyekről nem is beszélve.
Ha mindezeket átgondoltad, megtaláltad a szívednek legkedvesebb, a pénztárcádnak pedig megfelelő megoldást, már nincs más hátra, mint beüzemelni és hátradőlni, családi körben élvezni a csöndes kikapcsolódás minden értékes percét! Kellemes pihenést kívánunk!
Forrás: VGF fűtéstechnika